Udeo sliva Crne Gore u Bilećkom jezeru je 40 odsto. Studije su pokazale da Crnoj Gori treba da pripadne 448 gigavata, što je četvrtina proizvodnje Pive i Perućice, rečeno je iz poslaničke klupe, uz napomenu da je hidroelektrana na Bilećkom jezeru, koja strujom snabdeva Hrvatsku i BiH, izgrađena bez saglasnosti Crne Gore.
Posebno je naglašeno da „Crna Gora do danas nema ni novca ni energije od toga. Verovatno će biti neophodno da se pristupi međunarodno-pravnom rešavanju spora i ne treba bežati od toga, samo je neophodna dobra priprema, poručeno je, uz poziv institucijama da moraju da se uključe u rešavanje ovog pitanja.
Kako je istaknuto, u nedostatku dogovora, međunarodna arbitraža je rešenje.
Raspravi nisu prisustvovali poslanici opozicije.
Bez krovnih dokumenata
Predsednik Odbora direktora Regulatorne agencije za energetiku Branislav Prelević poslanicima je predstavio stanje u energetskom sektoru u poslednje tri godine, ukazujući da su 2020. i 2021. bile krizne godine kakve nisu zabeležene u dosadašnjoj istoriji energetike.
„U 2020. godini gubici u distributivnom sistemu su beležili pad u odnosu na 2019. Početkom 2021. potrošnja se oporavljala nakon kovida, dok je polovinom te godine nova kriza bila u najavi, i to je rezultiralo povećanjem cena struje”, naveo je Prelević.
Naglasio je da u zakonskom roku, do avgusta 2020. godine, nisu utvrđena dva krovna dokumenta u sektoru energetike – Opšte smernice energetske politike i Nacionalni klimatski energetski plan.
„U ovakvim situacijama investitori špekulanti će nas iskoristiti kao plen, a ozbiljni investitori će nas zaobići”, poručio je Prelević.
Pohvale za EPCG
Pohvale su upućene državnoj energetskoj kompaniji – EPCG, zbog toga što nije povećavana struja električne energije, čime je popravljen standard građana. Na taj način je, čulo se u Skupštini, „rukovodstvo EPCG učinilo da 650 miliona evra ostane u džepovima građana, a indirektne uštede su mnogo veće. Da su cene struje porasle, hleb bi koštao dva i po evra, a inflacija bi bila izuzetno velika.
Prema toj računici, da su povećane cene struje – oni kojima je račun 30 evra, plaćali bi 135, a oni koji plaćaju 100 evra, plaćali bi 443.
Investicije u energetskom sektoru
Na ocenu poslanika da u Crnoj Gori u poslednjih 20 do 30 godina nije bilo investicija u energetskom sektoru reagovao je Predsednik Odbora direktora Regulatorne agencije za energetiku, ističući da je situacija drugačija u stvarnosti.
„Samo u poslednjih deset godina uloženo je 380 miliona evra u CGES i CEDIS, kompanije koje su 2012. vredele manje od tog iznosa. To su investicije u prenosnu i distributivnu mrežu. Kada je reč o investicijama u proizvodnju, dve nove vetroelektrane su puštene u rad u tom periodu, kao i nekoliko malih hidroelektrana”, dodao je Prelević.
Smatra da je prodaja EPCG dobar posao jer je to preduzeće prodato Italijanima za 420 miliona evra, a kasnije otkupljeno za 210 miliona.
Izvor: Pobjeda