Najbolja tehnološka inovacija u 2020. godini je biorazgradivi stiropor BIOSPORIN, saopštilo je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Vlade Srbije. Finalno takmičenje je organizovano juče onlajn, na Drugom programu RTS.
Takmičenje za najbolju tehnološku inovaciju, po šesnaesti put, organizovalo je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, u saradnji sa Fakultetom tehničkih nauka, Tehnološko-metalurškim fakultetom iz Beograda, Privrednom komorom Srbije i Radio-televizijom Srbije.
Ovogodišnje finale je prvo, otkako takmičenje postoji, da se ne realizuje u studiju RTS-a, već posredstvom onlajn platforme.
Ukupan nagradni fond je iznosio šest miliona dinara, a ove godine su učestvovala 142 tima.
U finalu je učestovalo šest timova, a redosled je sledeći:
Prvo mesto: Soma, sa inovacijom „Biorazgradivi stiropor BIOSPORIN“, iz Beograda;
Drugo mesto: HelikoStop, sa inovacijom „HerbELIKO“, iz Novog Sada;
Treće mesto: Zanus, sa inovacijom „Inovativna produkcijska robotika“, iz Valjeva;
Četvrto mesto: Protivpožarni, sa inovacijom „Proizvodnja ekspandirajućeg materijala za pasivnu zaštitu“, iz Kragujevca;
Peto mesto: Prim, sa inovacijom „Ozon“, iz Krnjeva, Velika Plana;
Šesto mesto: Enerdži puls, sa inovacijom „CurrentProfiler, Thermal Cube, Encoder Shield“ iz Novog Sada.
Nedavno je održano i finale u kategoriji inovativne ideje, a za najbolju studentsku invenciju proglašena je „Proizvodnja ekološki prihvatljivih antikorozionih sredstava za dobijanje industrijskih premaza“ tima Antikorozivi sa Tehnološko-metalurškog fakulteta, dok je za najbolju srednjoškolsku invenciju izabrana „Virtuelna analitička hemija“, tima Vah iz Gimnazije 9. maj iz Niša.
„Ovo tradicionalno takmičenje pokazuje entuzijazam i sinergiju rada svih – mladih inovatora, profesora i mentora, ali i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, koje se trudi da obezbedi institucionalni, infrastrukturni i finansijski okvir kako bi se podržala celokupna naučna zajednica, a samim tim i mladi inovatori“, rekla je državni sekretar Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Marijana Dukić Mijatović podsećajući na zakonske izmene, koje su izvršene u prethodnom periodu, a koje su omogućile podršku i bolje uslove za naučnu zajednicu.
Inače, započela je javna rasprava o Strategiji razvoja nauke i tehnološkog razvoja do 2025. godine.
Izvor: Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja