Kako javljaju strani mediji, do ovih spekulacija došlo je pošto je francuska kompanija, koja poseduje deo postrojenja i pomaže u održavanju, upozorila je „da može da dođe do radiološke pretnje”.
Američki zvaničnici došli su do ove informacije, javlja CNN koji je imao uvid u zvanična dokumenta.
Do upozorenja je došlo posle optužbi da su kineske vlasti povećale nivo dozvoljene radijacije izvan postrojenja Tajšan nuklearne elektrane u provinciji Guangdong, kako ne bi bile primorane da je isključe.
Ovi optužbe navode se u pismu francuske kompanije upućeno američkom Odseku za energiju.
Uprkos upozorenju od kompanije Framatome, administracija predsednika SAD Džoa Bajdena smatra da slučaj u postrojenju još nije na „nivou krize”, javlja CNN.
Dok američki zvaničnici smatraju da situacija nije ozbiljna pretnja za radnike i javnost u Kini, neobično je da je strana kompanija kontaktirala SAD za pomoć, a kineska strana još nije priznala ni da problem postoji. CNN ističe da bi ovaj scenario mogao da stavi Amerikance u komplikovanu situaciju ukoliko se curenje nastavi i time se oteža nerešen problem.
Zabrinutost je ipak dovoljno velika, pošto je američki Savet za nacionalnu bezbednost prošle sedmice održao više sastanaka.
Bajdenova administracija je o tome razgovarala sa francuskom vladom i stručnjacima iz američkog ministarstva energetike, preneli su izvori, a CNN tvrdi da su SAD bile u kontaktu i sa kineskom vladom, ali da ishod tog razgovora nije poznat. CNN je stupio u kontakt sa kineskim vlastima u Pekingu i provinciji Guangdong, gde se nalazi elektrana, kao i sa kineskim ambasadom u Vašingtonu i nije dobio odgovor, ali je vazno ukazati da je u Kini trodnevni državni praznik.
Francuska kompanija Framatome saopštila je da, prema dostupnim podacima, postrojenje radi u okviru sigurnosnih parametara. Kompanija je navela da njen tim sarađuje sa stručnjacima kako bi procenio situaciju i predložio rešenja za sve potencijalne probleme.
Izvor: B92