Danas je Evropska komisija predložila Strategiju o ofšor obnovljivoj energiji, koja uključuje iskorišćavanje snage vetra, talasa, plime, plutajuće solarne elektrane i korišćenje algi za proizvodnju biogoriva. Strategija treba da da snažan doprinos u ispunjavanju cilja klimatski neutralne Evrope, piše SEEbiz.
„Ova strategija postavlja jasan smer i uspostavlja stabilan okvir, što je ključno i za vlast i za ulagače u tom sektoru. Moramo ojačati domaću proizvodnju u EU radi postizanja klimatskih ciljeva, zadovoljavanja sve većih potreba za električnom energijom i radi podrške oporavku privrede od pandemije covida 19“, izjavila je Kadri Simson komesar za energetiku EU.
Komisija zasniva ove ambiciozne ciljeve na ogromnom potencijalu evropskih morskih bazena i na globalno vodećoj poziciji evropskih firmi u tom sektoru. Sprovođenje strategije stvorila bi nove mogućnosti za industriju, stvaranje zelenih radnih mesta i za jačanje vodeće uloge EU u energetskim tehnologijama. Takođe bi trebala osigurati zaštitu okoline, biološku raznolikost i ribarstvo.
Komisija procenjuje da će za ostvarenje predloženih ciljeva biti potrebne investicije od skoro 800 milijardi evra do 2050. godine.
U tu svrhu, Komisija najavljuje da će osigurati povoljan pravni okvir i pomoći u mobilizaciji potrebnih sredstava. Poziva zemlje članice da koriste Mehanizam za oporavak i otpornost, Evropsku investicionu banku i druge financijske institucije za podršku investicijama u obnovljivu energiju na moru.
Trenutno u EU vetroelektrane pričvršćene za morsko dno imaju instalisane kapacitete od 12 GW a plutajuće elektrane imaju od 40 MW, pri čemu pojedine države članice najavljuju masovne komercijalne projekte.
Tehnologije za iskorišćavanje energije okeana kao što su pogoni za iskorišćavanje energije talasa, plime i oseke, s postojećim instalisanim kapacitetom od 13 MW, ulaze u zrelu fazu, pa se javlja interes za njihove buduće primene.
Druge tehnologije, na primer proizvodnja biogoriva iz algi (biodizel, biogas i bioetanol) kao i plutajuće solarne elektrane i pretvaranje toplotne energije, u ranoj su fazi razvoja, ali puno obećavaju.
Dekarbonizacija elektroenergetskog sektora pomoću energije iz obnovljivih izvora ključni je elemenat evropskoga zelenog plana. Energija iz obnovljivih izvora na moru među tehnologijama je s najvećim potencijalom rasta zahvaljujući brojnosti i raznolikosti morskih bazena u EU i kontinuiranom padu troškova novih postrojenja. Povećanjem proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora na moru povećala bi se upotreba električne energije u širokom spektru krajnjih primena u evropskoj ekonomija. Ujedno bi se doprinelo indirektnoj elektrifikaciji korišćenjem vodonika i drugih dekarboniziranih gasova iz obnovljivih izvora, navodi Komisija.