Sa svetom koji se priprema za eru električnih vozila, proizvodnja baterija je postala prioritet za mnoge nacije, uključujući Sjedinjene Američke Države. Međutim, SAD su rano ušla u trku za baterije gde je Kina daleko u prednosti.
Kapacitet proizvodnje baterija po zemljama u 2022. godini
U tabeli ispod su dati podaci za prvih deset zemalja koje su imale najveci proizvodni kapacitet, po GWh u 2022.godini i udeo svake zemlje na globalnom naivou.
Kina je 2022. godine imala veći kapacitet proizvodnje baterija nego ostatak sveta zajedno.

Sa 77% od ukupne globalne proizvednje, Kina je dom šest od deset najvećih svetskih proizvođača baterija. Iza kineske dominacije u proizvodnji baterija stoji njena ogromna integracija u ostatku lanca snabdevanja električnih vozila, od iskopavanja metala do proizvodnje samih električnih vozila. Kina takođe poseduje najveće tržište električnih vozila, koje čini 52% globalne prodaje u 2021.godini.
Poljska je na drugom mestu sa manje od jedne desetine kapaciteta Kine. Pored toga, u Poljskoj, u gradu Vroclavu se nalazi gigafabrika kompanije LG Energy Solution, najveća te vrste u Evropi i jedna od najvećih na svetu. Sve u svemu, evropske zemlje (uključujući one koje nisu članice EU) činile su samo 14% globalnog proizvodnog kapaciteta baterija u 2022.godini
Iako živi u kineskoj senci kada su u pitanju baterije, SAD su takođe među svetskim litijum-jonskim elektranama. Od 2022. godine, imala je osam velikih operativnih fabrika baterija, koncentrisanih na Srednjem zapadu i jugu.
Kineski monopol nastavlja se do 2027.godine.
Predviđa se da će se globalni proizvodni kapaciteti litijum-jonskih baterija povećati osam puta u narednih pet godina.
U tabeli ispod su dati podaci za deset vodećih zemalja po predviđenom kapacitetu proizvodnje baterija u 2027. godini.

Kineska dobro utvrđena prednost će se nastaviti do 2027. godine, sa 69% svetskog kapaciteta proizvodnje baterija.
U međuvremenu, predviđa se da će SAD povećati svoj kapacitet za više od deset puta u narednih pet godina. Poreski krediti za električna vozila verovatno će podstaći proizvodnju baterija nagrađivanjem električnih vozila napravljenih od domaćih materijala. Pored Forda i General Motorsa, azijske kompanije, uključujući Tojotu, SK Innovation i LG Energy Solution, najavile su ulaganja u proizvodnju baterija u SAD poslednjih meseci.
Evropa će ugostiti šest od deset vodećih zemalja za proizvodnju baterija 2027. godine. Sadašnje i buduće fabrike baterija u Evropu dolaze iz mešavine domaćih i stranih firmi, uključujući nemački Volksvagen, kineski CATL i južnokorejski SK Innovation.
Mogu li zemlje prekinuti veze sa Kinom?
Bez obzira na rast u Severnoj Americi i Evropi, dominacija Kine je bez premca.
Proizvodnja baterija je samo jedan deo slagalice. Većina delova i metala koji čine bateriju kao što su litijum za baterije, elektroliti, separatori, katode i anode se prvenstveno proizvode u Kini.
Stoga će borba protiv dominacije Kine biti skupa. Prema Blumbergu, SAD i Evropa će morati da ulože 87 milijardi dolara, odnosno 102 milijarde dolara, kako bi zadovoljile domaću potražnju za baterijama do 2030. godine.
Izvor: Visual Capitalist