Odabrani regioni uglja na zapadnom Balkanu i u Ukrajini dobiće tehničku pomoć u prelasku na održivu energiju i biće im omogućeno da pristupe finansiranju za tranzicione projekte ili programe.
Ovo je rečeno na dvodnevnom godišnjem internet sastanku Inicijative za regije ugljenika u tranziciji na zapadnom Balkanu i u Ukrajini.
Inicijativa, koja uključuje otvoreni, multilateralni dijalog o postupnom ukidanju upotrebe uglja i pravedan prelazak na održivu energiju, uključuje Bosnu i Hercegovinu, Kosovo, Crnu Goru, Severnu Makedoniju, Srbiju i Ukrajinu.
Početnim pregledom identifikovano je 17 regija sa značajnim rudarskim aktivnostima i elektranama na ugljen koje ispunjavaju uslovee za učestvovanje u inicijativi. Ostale regije sa značajnim rudarskim aktivnostima i elektranama na ugljen takođe su dobrodošle da se pridruže inicijativi.
Inicijativa će pružiti otvorenu platformu za dijalog u celoj regiji i sa svim deonicima kroz komunikacione aktivnosti i događaje. Implementiraće program razmjene iskustava, znanja i najboljih praksi o pitanjima tranzicije između regija ugljenika.
Kapaciteti relevantnih zainteresovanih strana izgradit će se putem Akademije za učenje u regijama s ugljenikom koja će ponuditi posebne treninge za upravljanje, angažman u zajednici, rehabilitaciju životne sredine i prenamjenu zemljišta i imovine. Odabranim pilot regijama pružiće se tehnička pomoć u obliku stručne podrške za izradu planova tranzicije za relevantna državna tela.
Regije uglja će dobiti pomoć u pristupu finansiranju tranzicionih projekata ili programa zasnovanih na različitim izvorima dostupnim od Evropske komisije, Svetske banke, Evropske banke za obnovu i razvoj i Evropske investicione banke.
Inicijativu vodi Europska komisija, u saradnji sa šest međunarodnih partnera: Svetska banka, Sekretarijat Energetske zajednice, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), Evropska investiciona banka (EIB), Poljska nacionalna fondacija za zaštitu životne sredine i upravljanje vodama (NFOSiGV) i Natolin College of Europe. Cilj je podsticanje dijaloga širom regiona i među zainteresovanim stranama kroz razmenu znanja, izgradnju kapaciteta i razmenu između regiona uglja na zapadnom Balkanu, u Ukrajini i EU.
Namera inicijative je da zajednički istraže načine za pravičnu tranziciju regiona uglja na zapadnom Balkanu i u Ukrajini i da pomognu u postizanju ciljeva Zelenog sporazuma.
Izvor: Indikator.ba