Nauka o svemiru će se sledeće godine baviti misijama na Mesec, asteroide, Mars, a naslednik svemirskog teleskopa Huble će se biti online.
Zašto je to važno: Podaci koji će biti poslati na Zemlju iz budućih misija će pomoći naučnicima da nauče više nego ikada o objektima u Sunčevom sistemu i daleko izvan njega.
Šta se dešava: Svemirske organizacije poput Nase, Evropske svemirske agencije i japanske svemirske agencije, JAKSA, planiraju da pošalju sonde na različita mesta širom Sunčevog sistema,
Mars, Mesec i asteroid
Mars: Evropska svemirska agencija i Rusija planiraju da lansiraju svoj zajednički lender i rover EkoMars na površinu crvene planete u septembru.
- Pridružiće se Nasinim roverima Persevirance i Kuriositi na površini Marsa. Očekuje se da će oba nastaviti sa radom sledeće godine.
Asteroidi: Nasina misija Psihe biće lansirana u avgustu 2022. Misija će istraživati čudni asteroid kojim dominiraju metali i koji je možda nekada bio deo jezgra davno mrtve planete.
- Očekuje se i da će NASA-ina DART misija sledeće godine stići do asteroida koji je cilj misije. Nadaju se da će ga pogoditi i otkriti šta je potrebno da bi se opasan svemirski kamen izbacio iz kursa sudara sa Zemljom.
Mesec: Očekuje se da će NASA lansirati prvi let svoje mega rakete Spejs Launč Sistem na put oko Meseca. Svemirska agencija planira da raketa izvrši naučne eksperimente.
- Raketa će nositi male satelite koji će proučavati vodu u lunarnom okruženju.
- Druge nacije poput Japana, Rusije i Indije takođe planiraju da pošalju misije na Mesec sledeće godine. Ruska misija pod nazivom Luna-25 je dizajnirana da traži vodu u blizini južnog pola Meseca.
Očekuje se da će Nasin svemirski teleskop Džejms Veb (JWST), naslednik Habla, takođe početi sa radom početkom 2022.
- Zadatak JWST-a je da prikupi ranu istoriju univerzuma koristeći moćne, osetljive instrumente. Pomoću njih će moći da vidi svetlost neke od prvih galaksija univerzuma i da se probije kroz prašinu kako bi video novorođene zvezde.
- Očekuje se da će svemirski teleskop analizirati i atmosferu udaljenih vanzemaljskih planeta.
Budući ciljevi
Između redova: Kad sve ove misije počnu da dostižu svoje ciljeve, astronomi i planetarni naučnici će takođe moći bolje i sigurnije da planiraju ciljeve za naredne godine.
- 2021. godine, uticajni izveštaj postavio je glavne prioritete za astronomiju i astrofiziku u narednoj deceniji. Izveštaj se fokusira na ideju da naučnici treba da rade na tome da pronađu potencijalnog blizanca Zemlje koji kruži oko zvezde slične Suncu.
- 2022. će biti godina u kojoj naučnici i agencije poput Nase nastavljaju da pronalaze načine da daju prioritet ovim i drugim ciljevima koje je naučna zajednica postavila ove godine.
Šta videti: Očekuje se da će Kina nastaviti da prikuplja podatke iz tekućih misija robota na Mesec i Mars.
- Takođe se očekuje da će završiti svoju svemirsku stanicu u narednih godinu dana, što će omogućiti novu platformu za potencijalna naučna istraživanja na Zemlji.
Izvor: Heromag