Ministarstvo privrede i održivog razvoja Republike Hrvatske (MINGOR), objavio je spisak 33 odbijena zahteva za izdavanja energetskog odobrenja, od 200, koliko ih je učestvovalo na tenderu. Spisak odbijenih projekata obnovljivih izvora energije, u skladu sa Zakonom o tržištu električne energije, naveden je na stranicama ministarstva.
Među odbijenim zahtevima nalazi se čak 26 projekata solarnih elektrana, pet vetroelektrana, jedna hidroelektrana i jedan kogeneracija. Ukupna odbijena planirana priključna električna snaga, na dan 26. oktobar, iznosi 2.479,25 MW.
Bez obrazloženja o odbijanju projekata
Reč je o projektima koji su konkurisali za energetska odobrenja. Na spisku odbijenih projekata ne navode se razlozi odbijanja, kao ni ime projekta, već samo developeri, snaga i vrsta tehnologije.
Gledajući zbirno po tehnologijama, odbijeno je 1.510,5 MW solarnih elektrana, 684 MW vetroelektrana, 85 MW kogeneracija i 150 MW hidroelektrana.
I HEP među odbijenima
Među odbijenim projektima ističe se HEP-ova hidroelektrana od 150 MW, kao i kogeneracija od 85 MW. Kompanija Poštak odbijena je za 200 MW vetroelektrane, kompanija Krš – 60 MW VE, kao i El Sun Energy – 950 MW solarne elektrane. Ti projekti će, očigledno, morati da se tretiraju u skladu sa članom 17 Zakona o tržištu električne energije, gde je procedura puno kompleksnija a još nije objavljen podzakonski akt koji će određivati tender za taj postupak.
OIE – osetljiva industrija
Od 200 primljenih zahteva, od početka marta, do sada, MINGOR je izdao tek dvadesetak energetskih odobrenja i trebalo bi da izda još oko 150.
Celi postupak u ovoj oblasti izaziva veliki revolt i frustracije, jer projekti bez energetskog odobrenja stoje, a Hrvatska riskira da ne ispuni EU ciljeve u obnovljivim izvorima energije.
Izvor: Energija-net