U Hrvatskoj je od ove godine zabranjena upotreba laganih plastičnih vrećica, jer se ne mogu koristiti više puta, dok su vrlo lagane plastične vrećice, koje se najčešće koriste pri kupovini voća i povrća, ostale u upotrebi.
Međutim, zbog preteranog korišćenja vrećica koje nakon jednokratne upotrebe završe razbacane u prirodi ili smeću, u ovoj zemlji se od sledeće godini uvodi njihova naplata.
Oznaka o plaćanju
Cilj novih mera jeste smanjenje potrošnje i takvih plastičnih kesa, a njihove cene će određivati sami trgovci. One sad imaju oznaku „koristite ih štedljivo”.
Kako je objašnjeno iz Ministarstva privrede i održivog razvoja, oznaka da se vrećice naplaćuju biće vidljiva, kako bi kupci znali da vrećicu moraju da plate.
Također, novim pravilnikom biće izmenjena i oznaka za povratnu naknadu koja sada iznosi 50 lipa, a od sledeće godine ona će se izračunavati u centima.
„Nova uredba, koja sledeće godine stupa na snagu, utvrdiće u evrima iznos povratne naknade. Druga stvar je što se taj sistem proširuje i na još neku ambalažu. I dalje se radi isključivo o ambalaži za pića, međutim umesto limita koji smo sad imali – dva decilitra i veće, donji limit više neće postojati, a gornji limit će biti tri litra za takvu ambalažu za pića”, izjavila je Sanja Radović, načelnica Sektora za održivo upravljanje otpadom, iz Ministarstva privrede i održivog razvoja.
Povratna naknada za tetrapak od mleka
Novost je i da će mleko, koje se prodaje u tetrapaku, dobiti oznaku za povratnu naknadu. Novi pravilnik odrediće i period prilagođavanja za proizvođače.
„Naše kompanije se, kako vidimo, mahom prilagođavaju situaciji na tržištu, tako da traže rešenja. Sve više teže tome da veći udeo reciklata ugrađuju u svoj finalni proizvod. Danas na tržištu imamo situaciju da je ta cena veća od osnovne sirovine”, poručili su iz Udruženja hemijske industrije, iz Hrvatskog udruženja poslodavaca.
Izvor: Poslovni dnevnik