Iako su se u delu hrvatske javnosti pojavile pretpostavke o mogućoj propasti domaćih distributera gasa zbog visokih cena ovog energenta, prema informacijama iz Ministarstva privrede i održivog razvoja, samo su dve kompanije zatražile nadoknadu gubitaka nastalih prilikom kupovine gasa. Reč je o Gradskoj plinari Zagreb – Opskrba (GZPO) i o slovenačkom Geoplinu.
„Navedene kompanije prijavile su se za refundaciju na osnovu Vladine Uredbe o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije za period od 1. 4. 2023. do 31. 7. 2023. i prethodno sklopljenih ugovora za gas u kojima su navedene više cene od cena gasa određenih za javnu uslugu“, objašnjavaju u Ministarstvu koje, prema pravilima o refundaciji, prikuplja zahteve i šalje ih Hrvatskoj energetskoj regulatornoj agenciji (HERA) na obradu.
Iznos nadoknade
Pomenuti ugovori o kupovini gasa za javnu uslugu deponovani su u HERI, tako da ta kompanija može da utvrdi da li su zahtevi za nadoknadu gubitaka distributera gasa opravdani.
Iz HERE nije stigao odgovor o tome koliko će GPZO-u i Geoplinu biti isplaćeno na ime razlike cene gasa koju je država odredila i cene po kojoj su kupili gas od trgovaca. Podsećanja radi, prošle godine u proleće zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević iznosio je procene da će se gubici GPZO-a, zbog, kako je rekao, štetnih ugovora s Prvim plinarskim društvom meriti stotinama miliona kuna. Međutim, prema poslovnom izveštaju Zagrebačkog holdinga za 2022.godinu, gubitak GPZO-a je 96 miliona kuna.
Energetski paketi pomoći
Vlada je kroz dva energetska paketa pomoći građanima i preduzetništvu ograničilavela prodajnu cenu gasa na 41 evro za megavatsat u javnom snabdevanju gasom. S druge strane, plinare su pre odluke Vlade sklapale ugovore o nabavci gasa po cenama većim od 41 evro za megavatsat, a pominjane su cifre i od 115 evra za megavatsat.
Osim GPZO-a i HEP Plina, koji od Ine direktno kupuje gas po zacementiranoj ceni od 47 evra za megavatsat, ima još deset kompanija – javnih dobavljača. Deo dobavljača kupuje gas upravo od HEP Plina, koji mora da im prodaje gas po nabavnoj ceni od Ine, pa i u tome treba tražiti razloge za to što nije bilo najavljenih propasti plinara.
Izvor: Jutarnji list