Iako je Saudi Aramko poslovao pozitivno tokom prošle godine i ostvario dobit od 49 milijardi dolara, saudijska naftna kompanija iz zarade neće moći da podmiri najavljene isplate godišnjih dividend od 75 milijardi dolara.
Analitičari komentarišu da je, i pored pozitivnog poslovanja, za razliku od mnogih svetskih naftnih kompanija pad dobiti od 44 odsto u odnosu na profit od 88,19 milijardi dolara ostvaren prethodne godine čist finansijski razlog za zabrinutost. Jer, zarađenih 49 milijardi dolara je mnogo manje od dividend od 75 milijardi dolara – iznos koji se Aramko obavezao da će deliti sa svojim akcionarima. To znači da će morati da pokrije razliku iz drugih izvora, najverovatnije pozajmicom.
Preuzimanje duga na isplatu dividende nije pokazatelj finansijskog zdravlja, a ako je to ono što Aramko čini da bi isplatilo dividendu, to može smanjiti njegovu atraktivnost za nesaudijske državne akcionare, smatraju analitičari.
Iz kompanije su pad profitabilnosti pripisali nižim cenama sirove nafte i smanjenom obimu prodaje, kao i slabijim maržama u sektoru prerade i proizvodnji petrohemijskih proizvoda.
Prošlogodišnji pad dobiti je nešto veći od očekivanja analitičara koji su predviđali da će iznositi 48,1 milijardu dolara, ali uprkos tome predstavlja najbolji rezultat u poređenju sa bilo kojom javnom kompanijom na globalnom nivou.
Osim što je najveća državna kompanija Saudijske Arabije zadržala godišnju dividendu od 75 milijardi dolara saopštili su da će njeni kapitalna ulaganja za ovu godinu biti oko 35 milijardi dolara. Kompanije je prethodno planirala kapitalne investicije u rasponu od 40 do 45 milijardi dolara za 2021.
„Gledajući unapred, dugoročna strategija za optimizaciju našeg portfolija nafte i gasa je u toku i, kako se makro okruženje poboljšava, vidimo porast potražnje u Aziji, a takođe i pozitivne znakove na drugim lokacijama. I dalje smo uvereni da ćemo na kraju ove pandemije izaći snažni“, rekao je izvršni direktor Aramkoa, Amin Naser, komentarišući finansijske rezultate za 2020. godinu. „U jednoj od najizazovnijih godina u novijoj istoriji, Aramko je potvrdio svoj jedinstveni koncept vrednosti kroz značajnu finansijsku i operativnu agilnost”.
Posmatrač energetske industrije Ciril Vidershoven (Cyril Widdershoven) primetio je da će se Aramkovi rezultati pažljivo nadgledati kao merilo zdravlja globalne naftne industrije, s obzirom na uticaj Saudijske Arabije u njoj. Relativno jak neto rezultat mogao bi imati pozitivan efekat na cene, ali nedavni napadi na objekte Aramka iz Jemena, zbog kojih je Saudijska Arabija odgovorila, odnosno eskalacija sukoba između Saudijske Arabije i njenog suseda, teško da je pozitivna vest za potencijalne investitore Aramkoa.
Izvor: OilPrice.com