Predsednik Republike Srpske, Milorad Dodik, boraveći u višednevnoj poseti Moskvi, izjavio je da mu je predsednik Rusije Vladimir Putin rekao da cena gasa ostaje gotovo identična za RS. Naveo je cena ostaje povoljna, sa nekim malim povećanjima, a da je sada vreme da se, definiše cena i za narednu godinu.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savetu ministara Staša Košarac ocenio je da je dogovor postignut u Moskvi primarno u interesu građana – i Republike Srpske i FBiH, jer će se i ove godine grejati po povoljnim cenama, prenela je agencija Srna.
„Takođe, to je odlična vest i za privredni sektor, posebno uzimajući u obzir izazovna vremena i poremećaje na globalnom nivou“, dodao je Košarac.
Važno stabilno snabdevanje
Direktor preduzeća Gas-Res Momčilo Antonić, kako piše Srna, smatra da je veoma važno da Republika Srpska ima stabilno snabdevanje ruskim gasom i cenu koja je najniža u zemljama regiona, što je važno i za stanovnike i privredu koji koriste ovaj energent
Antonić je naveo da Republika Srpska formira cenu prema naftnoj formuli, a ne berzanskoj ceni, u koju se uključuju i energenti koji su konkurencija gasu i ta cena uvek bude manja u odnosu na druge energente.
„Srpska sto odsto dobija cenu gasa po naftnoj formuli, što je veoma važno, dok zemlje u okruženju, Srbija i Mađarska, to rade 80 odsto na naftnoj formuli, a 20 odsto na berzanskoj ceni i tu smo u nekoj prednosti“, naglasio je Antonić.
Kako je rekao, politika ruskog Gasproma je takva da su gotovo iste cene gasa za zemlje koje se nisu pridružile sankcijama Rusiji i sve zavisi od transporta, odnosno što je dalja zemlja cena je malo viša. Antonić je naglasio da Srpska ima nešto bolju cenu gasa i od FBiH i Srbije.
Najbolja cena gasa u regionu
Istakao je da Srpska ima najbolju cenu gasa u odnosu na region, a sličnu zemljama koje imaju status prijateljskih zemalja Rusiji. Antonić je naglasio da se cene formiraju na godišnjem nivou i one će u ovoj godini biti formirane po naftnoj formuli, kakve su i bile, poručujući da je veoma važno dugoročno snabdevanje Srpske ruskim gasom.
„Problem je što celi severozapdnio deo Republike Srpske nema gasovod i imamo konstantne blokade iz FBiH da tom delu omogućimo snabdevanje ovim energentom. U delu Srpske, gde postoji, gasovod je značajan, i stanovništvo i privreda rado koriste gas, jer je konkurentan“, naglasio je Antonić.
Izgradnja gasovoda
Inače, u fokusu celokupne javnosti BiH ovih dana je, svakako, donošenje odluke o izgradnji istočne i južne gasne interkonekcije. Da podsetimo, nakon što je Savet ministara BiH usvojio Nacrt osnova za vođenje pregovora radi zaključivanja Sporazuma između BiH i Republike Srpske o izgradnji istočne gasne interkonkcije i između BiH i Hrvatske o izgradnji gasovoda Južna interkonekcija, ovu odluku bi trebalo da potvrdi i Predsedništvo BiH.
Dva člana Predsedništva konsenzus uslovljavaju donošenjem Zakona o gasu BiH, dok iz Srpske poručuju da je nadležnost za oblast energetike isključivo u entitetima.
Srpska želi da gradi gasovod
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je za Raša tudej da Srpska želi da izgradi gasovod Nova istočna interkonekcija i ocenio da je postignut određen napredak, ali da svemu tome predstoji dug put.
„Mi smo mali potrošači, skoro beznačajni u smislu ukupne potrošnje u regionu, a kamoli u odnosu na globalni nivo. Ali, mi imamo svoje potrebe, želimo da vidimo čvrstu rešenost sa ruske strane da podrže kompanije da investiraju u ovaj gasovod“, rekao je Dodik za Raša tudej.
Predsednik Srpske je podsetio na to da je Savet ministara nedavno odlučio da se o tome pregovara sa Srbijom i postigne sporazum o lokaciji konekcije gasovoda.
„Ipak, pred nama je dug put. Moramo da sprovedemo i pratimo nekoliko procedura, ali to je realnost i postignut je određeni napredak. Želimo da izgradimo ovaj gasovod“, rekao je Dodik.
EU odmerava stav o gasovodima
S druge strane, kako prenosi portal Klix, iz Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini podsećaju da je po pitanju alternativa izvora energije i sigurnosti snabdevanja prirodnim gasom, Bosna i Hercegovina u potpunosti zavisna od jednog jedinog izvora (uvoz ruskog prirodnog gasa preko Turskog toka), što je čini ranjivom u slučaju prekida snabdevanja.
„Južna interkonekcija će doprineti jačanju integracije BiH u evropsko tržište gasa i povećanju sigurnosti snabdevanja. Projekat ispunjava uslove i za bespovratna sredstva EU-a kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan (WBIF), nakon podnošenja zrele projektne dokumentacije“, navode iz Delegacije.
U tom cilju bi, kako ističu, BiH trebalo da ubrza izradu glavnog projekta interkonekcije i usvoji zakon o projektu Južnog interkonektora koji bi se povezao na hrvatsku gasnu mrežu preko ogranaka za Novi Travnik i Mostar. Zato pozivaju nadležne organe da preduzmu neophodne korake za odobrenje i pokretanje projekta.
Istočna interkonekcija i novo preduzeće
Iz Delegacije EU kažu da, iako bi istočna intekonkecija značila dodatnu ulaznu tačku snabdevanja, onda se povezuje na isti izvor od koga je Bosna i Hercegovina već zavisna i ne doprionosi diversifikaciji ili povećanju sigurnosti snabdevanja.
Podsećaju da je Evropska unija preduzela uspešne mere za smanjenje zavisnosti od ruskog gasa i da poziva svoje partnere da učine isto.
„U svakom slučaju, ono što je važno jeste da je Savet ministara uspeo da postigne kompromisno rešenje po pitanju gasnih interkonektora i pozivamo da se ovaj produktivan duh nastavi kako bi se omogućila izgradnja daljih infrastrukturnih projekata u korist građana BiH“, poručuju iz Delegacije.
Kažu kako Evropska unija nije uverena da bi osnivanje nove gasne kompanije bilo opravdano, ni u ekonomskom, a ni u smislu funkcionalnosti.
Poruka ambdasade SAD-a
Inače, kako podseća portal Klix, na Energetskom samitu u Neumu, ambasador SAD-a Michael Murphy rekao da pozivi za formiranje novog operatera za gas samo za projekat južne interkonekcije nemaju smisla niti sa tehničkog, niti sa ekonomskog stanovišta.
„Operator za prenos gasa u Federaciji, BH Gas, garant je energetske sigurnosti za celu Federaciju. Umesto toga, fokus treba da bude na osnaživanuju BH Gasa, kao jedinstvenog preduzeća, da pruža usluge potrošačima, privredi i distributerima u celom entitetu“, rekao je tada Murphy.
Poslanici iz HDZ-a su junu 2022. godine uložili amandmane na Zakon kojim bi se regulisalo pitanje južne interkonekcije sa Hrvatskom. Ovim amandmanima se umesto BH Gasa u ugovor uvodi preduzeće koje tek treba da bude osnovano – Južna plinska interkonekcija d.o.o. Mostar.