Pripremni radovi na levoj obali Drine počeli su prošle godine i trebalo bi da budu završeni u junu iduće godine.
Uz više objekata sa sobama i apartmanima, gradilišno naselje za više od 400 radnika, koji će tu biti smešteni za vreme izgradnje HE Buk Bijela, imaće i veliki restoran, ambulantu, vešernicu i sportska igrališta.
Upravna zgrada i zgrada za izvođača i nadzor grade se uzvodno od ove lokacije, u neposrednoj blizini buduće brane.
Kompleksni radovi
Osim objekata, grade se i pristupni putevi, kao i vodovodni sistem za radničko naselje.
Izvođač radova je preduzeće Sloga iz Kragujevca, a od ukupno 80 radnika, koliko ih je angažovano u pripremnoj fazi, pedesetak ih je iz Foče, raznih profila.
Milan Baštinac, predsednik Upravnog odbora HES Gornja Drina, kaže da su pripremni radovi kompleksni, i podrazumevaju i novi vodovodni sistem i kilometre pristupnih puteva do gradilišnog naselja i od naselja, do ulaska u korito Drine.
Infrastruktura i za HE Foča i HE Paunci
Naselje se nalazi oko kilometar nizvodno od mesta gde će se graditi brana i služiće za izgradnju i ostale dve hidroelektrane u sistemu Gornja Drina. Uz HE Buk Bijela, to su HE Foča i HE Paunci.
„Nakon izgradnje svih ovih elektrana, namera nam je da kompletno naselje prepustimo na upravljanje lokalnoj zajednici, a da lokalna zajednica odlučuje o sadržajima koje će davati lokalnom stanovništvu kroz ovu infrastrukturu”, kaže Baštinac.
„Ključ u ruke”
Navodi da HES Gornja Drina planira da do kraja godine pošalje pozivni tender respektabilnim firmama koje će da se takmiče za sistem „ključ u ruke“ izgradnje HE Buk Bijela.
„Računamo da će sami pregovori sa potencijalnim izvođačem radova na samoj elektrani trajati od devet meseci do godinu dana, a nakon toga postoji mogućnost da se relativno brzo organizuje samo gradilište i počnu radovi na terenu”, naveo je Baštinac.
Vrednost gradnje HE Buk Bijela, zajedničkog poduhvata elektroprivreda Srpske i Srbije, oko 250 miliona evra, koliko će koštati i gradnja preostale dve elektrane, tako da ukupna investicija iznosi oko 500 miliona evra.
Garancija za finansiranje
Projekat će biti finansiran u odnosu 51 odsto Elektroprivreda Srbije, 49 odsto Elektroprivreda Republike Srpske, koliki je i udeo suvlasništva u zajedničkoj firmi HES Gornja Drina.
Baštinac napominje da je od Vlade Srbije obezbeđena garancija za finansiranje.
„Nadamo se da ćemo i u okviru izbora izvođača da dobijemo i povoljno finansiranje, s obzirom na to da je garancija Vlade Srbije respektabilna i sigurno će da obezbedi povoljnije uslove, nego što bi bilo da finansiranje tražimo mi sami na tržištu“, kaže Milan Baštinac, predsednik Upravnog odbora HES Gornja Drina.
Nakon izbora i uvođenja izvođača radova, rok za izgradnju HE Buk Bijela je četiri godine.
Izvor: RTRS