„Od Nove godine Srbijagas je kroz novi gasovod isporučio nepunu milijardu kubnih metara gasa i nijedan problem nije imao s pritiscima, količinama niti s bilo čime na sistemu. U ovom momentu sva 403 kilometra gasovoda praktično su završena i u toku je spajanje s gasovodima u Mađarskoj“, rekao je za Sputnjik Dušan Bajatović, direktor JP Srbijagas.
Bajatović se juče sastao s ruskim ambasadorom u Srbiji Aleksandrom Bocan Harčenkom, koji je istakao da je sprovođenje gasa kroz Srbiju do Mađarske korak od istorijskog značaja za razvoj zemlje, socijalnu sferu i privredu, jer time naša država postaje tranzitna zemlja za isporuku gasa.
Gas kroz Srbiju za Mađarsku do 1. oktobra
Govoreći o magistralnom gasovodu Balkanski tok, kojim se ruski gas doprema preko Turske i Bugarske u Srbiju, direktor Srbijagasa je kazao da očekuje da kompresorska stanica bude izgrađena do 15. jula, čime bi sve ugovorne obaveze bile ispunjene kako je i predviđeno.
„Očekujemo da će najkasnije 1. oktobra prve količine gasa, nakon sprovođenja oupen sizon procedure od strane naših mađarskih kolega, poteći i u Mađarsku“, rekao je Bajatović.
Kako je istakao, najvažnije je to što je urađena diversifikacija, odnosno što je uspostavljen pravac snabdevanja od Crnog mora, preko Turske i Bugarske, do Srbije, odakle će gas ići u Mađarsku.
„To je potpuno novi izvor. To nije gas iz istih nalazišta i to je prvo što treba shvatiti. Oslobodili smo pravac potencijalno iz Severnog toka 1 i, nadam se, Severnog toka 2 ili sa Jamala ili nekog evropskog nalazišta i time smo otvorili ulaz sa Horgoša. Što se tiče hidrauličkih parametara, pritisaka koje dobijamo na našim gasovodima, koje postiže srpski sistem, jer imamo tri izlaza, kod Paraćina, Pančeva i Zrenjanina, mi ćemo značajno bolje raditi“, napomenuo je Bajatović.
Gasovod u Republici Srpskoj
Na pitanje šta se dešava sa krakom gasovoda koji će proći u Republiku Srpsku, Bajatović je odgovorio da je s preduzećem Gas Res potpisan dogovor o saradnji, kojim je utvrđeno da će Srbijagas toj firmi pomoći u projektovanju i izradi ekonomske studije.
„Prošle nedelje su bili razgovori u Banja Luci na nivou rukovodstava Republike Srbije i Republike Srpske, predsednika Aleksandra Vučića i Milorada Dodika. To je pitanje koje će u skorije vreme biti rešavano. Postojanje gasovoda je jednako mogućnosti razvoja i to nije nikakvo političko pitanje, zato što taj gas nije namnjen samo Srbima, nego i Srbima koji žive na teritoriji Bosne i Hercegovine, u Republici Srpskoj i Federaciji BiH“, poručio je Bajatović.
Izvor: Sputnjik