Za razliku od Međunarodne agencije za energiju (IEA) koja je prošlog meseca u svom izveštaju Net Zero upozorila da u scenariju neto nula emisija do 2050. godine svetu nisu potrebni nikakvi novi razvoji naftnih i gasnih, osim onih koja su odobreni ove godine, analitičari Katar Petroleuma – katarskog državnog gasnog giganta procenjuju da svetska potražnja za prirodnim gasom tek treba da poraste u toku naredne dve decenije.
Prema viziji IEA o neto nuli, potražnja za prirodnim gasom bi trebala dostići vrhunac sredinom ove decenije i padati za više od 5% godišnje, u proseku, 2030-ih. Potražnja će, zatim, usporiti pad 2040-ih, jer bi se više od polovine prirodnog gasa u svetu 2050. koristilo za proizvodnju vodonika sa hvatanjem, korišćenjem i skladištenjem ugljenika (CCUS). Ovaj scenario neto nula bi, takođe, značio da će trgovina LNG-om pasti za 60 procenata između 2020. i 2050. godine, a gas koji se prenosi cevovodima za 65 posto, navodi agencija.
Međutim, IEA predviđa scenario javnih politika – ispitujući posledice postojećih i navedenih politika za energetski sektor vidi da potražnja za prirodnim gasom raste sa 3.900 milijardi kubnih metara (bcm) u 2020. na 4.600 bcm u 2030. i 5.700 bcm u 2050. godini.
A prema prospektu za obveznice Katar Petroleuma, koji je video Bloomberg, država Katar ne vidi da će trgovina LNG-om uskoro usporiti. Kompanija očekuje da će tržište LNG-a nastaviti da raste za oko 3,6 odsto svake godine do 2040. i da će nastaviti da raste čak i nakon 2040. godine.
Izvoznici LNG-a, uključujući Katar, počeli su da budu zabrinuti za tržište i društvo zbog emisija usred talasa neto nula obećanja vlada i preduzeća poslednjih meseci.
Na primer, odobrivši najveći svetski projekat za LNG ranije ove godine, Katar Petroleum je najavio planove za sistem za prikupljanje i odvođenje CO2, kao deo projekta, rekavši da će „značajan deo potreba projekta za električnom energijom biti obezbeđen iz nacionalne katarske električne mreže a da će solarna energija biti nabavljena u okviru korporativnih ugovora”.
Izvor: Oilprice