Jedna od glavnih komparativnih prednosti EPS-a je posebno dobro izbalansirana proizvodnja iz termoelektrana na ugalj i gas i proizvodnja obnovljive energije iz hidroelektrana. Svako izdvajanje navedenih delova EPS-a obezvredilo bi oba, stav je Naučnog saveta Elektroprivrede Srbije, usvojen na 3. sednici održanoj 8. maja na Građevinskom fakultetu u Beogradu.
Članovi Naučnog saveta EPS AD preporučili su da se obnovljivi izvori energije ne odvajaju od uravnotežene proizvodnje EPS-a. Takođe su poručili da se omogući domaćim stručnjacima da nastave da vode kompaniju, navedeno je u saopštenju.
Na sednici je zaključeno da je, prema informacijama kojima raspolažu članovi Naučnog saveta, EPS u rukama domaćih stručnjaka, sadašnjih članova Izvršnog odbora, u veoma kratkom roku od uvoznika postao izvoznik električne energije, sa značajnim uđešćem zelene energije iz hidroelektrana.
Ovo su odlični rezultati koji potvrđuju da se Elektroprivredom Srbije može upravljati u skladu sa interesima građana, saglasili su se članovi ovog savetodavnog tela.
Na sednici su razmotrene i mogućnosti za primenu novih tehnologija u EPS-u, predložena organizacija naučnog i stručnog rada na proučavanju raspoloživih tehnologija i na utvrđivanju rešenja koja su primerena EPS, kao i izradi odgovarajućih dokumenata.
Predstavljeni su i zaključci sa skupova u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti na temu nuklearne energije i korišćenja biomase, kao i mogućnosti korišćenja biomase u EPS-u.
Naučni saveta EPS-a formiran je sa ciljem unapređenja tehnološkog i informatičkog razvoja proizvodnih i drugih kapaciteta EPS-a. Sa idejom da doprinese sprovođenju mera zaštite životne sredine, energetske efikasnosti i stvaranja neophodnih uslova za održivi razvoj elektroenergetskog sistema i realizaciju Strategije razvoja energetike Srbije.