Cene nafte su pale danas, preokrenuvši kurs od snažnih početnih dobitaka, pošto su vesti o novim diplomatskim naporima da se reši ukrajinska kriza donekle oslabile zabrinutosti oko snabdevanja sirovom sirovom.
Fjučersi na naftu Brent i američku naftu West Texas Intermediate (WTI) porasli su za više od jednog dolara po barelu na početku azijske trgovine, pošto je ukrajinska kriza pretila da poremeti izvoz ruske nafte u Evropu.
Dogovor Rusije i SAD uticao na cenu nafte
Nafta je, nakon skoka na početku azijske trgovine pojeftinila za skoro jedan dollar po barelu, nakon što je kancelarija francuskog predsednika Emanuela Makrona u saopštenju rano jutros objavila da su se američki predsednik Džo Bajden i ruski predsednik Vladimir Putin u principu složili oko stavova o Ukrajini.
Fjučersi na naftu Brent su pali na 93,14 dolara po barelu u 07:30 GMT, što je pad od 40 centi ili 0,4%, nakon što je cena ranije dostiglo 95 dolara. Fjučersi na američku sirovu naftu WTI pali su za 28 centi, na 90,79 dolara po barelu, u odnosu na raniji maksimum od 92,93 dolara. Američka tržišta biće zatvorena danas (u ponedeljak) zbog praznika, Dana predsednika.
„Potencijalno smanjenje tenzija u Ukrajini nakon jutrošnje objave sa samita SAD i Rusije, dovelo je do pojave nekih novih prodavaca nafte u Aziji koji su uticali na pad cena nafte“, rekao je analitičar OANDA Džefri Halej.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je da će Rusija biti odsečena od međunarodnih finansijskih tržišta i uskraćen pristup velikom izvozu potrebnom za modernizaciju njene ekonomije ako napadne Ukrajinu.
„Ako dođe do ruske invazije, kao što su SAD i Velika Britanija upozoravali poslednjih dana, fjučersi na Brent bi mogli da porastu iznad 100 dolara po barelu. Čak i ako se postigne dogovor sa Iranom“, rekao je analitičar Commonvealth Bank Vivek Dhar.
Analitičari singapurske OCBC banke rekli su da bi Brent mogao da dostigne vrednost od 100 dolara u kratkom roku, verovatno pre kraja prvog kvartala.
OPEK+ se drži dogovorenih kvota
Uprkos izgledima za cenu nafte od 100 dolara, ministri arapskih zemalja proizvođača nafte rekli su u nedelju da bi OPEK+ trebalo da se drži svog trenutnog sporazuma koji se tiče povećavanje proizvodnje nafte dnevno za 400.000 barela , odbacujući pozive da se pumpa više kako bi se ublažio pritisak na cene.
Analitičari RBC Capitala kažu da se od Bele kuće, ako želi da spreči velikio poskupljenje, očekuje da pripremi velike strateške rezerve nafte (SPR), koje će koordinisati Međunarodna agencija za energiju.
„Očekujemo da će američko izdanje SPR-a biti veće od one u novembru i da bi ovog puta mogle biti ponuđene veće količine putem direktne prodaje“, navode iz RBC Capitala.
Poskupljenje je, takođe, ograničeno mogućnošću da se više od milion barela dnevno iranske sirove nafte vrati na tržište.
Visoki zvaničnik Evropske unije rekao je u petak da je dogovor o oživljavanju iranskog nuklearnog sporazuma iz 2015. „veoma blizu”.
Analitičari kažu da je tržište i dalje zategnuto i da bi bilo kakvo povećanje proizvodnje nafte pomoglo. Ali, da će cene ostati nestabilne u bliskoj budućnosti, jer će se iranska nafta verovatno vratiti kasnije ove godine.
Izvor: Reuters