Prošle godine Slovenija je odbila oko petinu zahteva za solarne elektrane za sopstvenu potrošnju

U Sloveniji je prošle godine podneto oko 29.700 zahteva za izdavanje saglasnosti za priključenje solarnih elektrana za sopstvenu potrošnju, od kojih je oko 5.750 odbijeno ili ograničeno. Krajem juna ove godine u zemlji je bilo oko 39.700 solarnih elektrana, od kojih je 35.630 za sopstvenu potrošnju, prema podacima SODO-a.

Do kraja juna ove godine podneto je oko 13.400 zahteva za priključenje solarnih elektrana za sopstvenu potrošnju, od kojih je oko 3.000 odbijeno ili ograničeno zbog radne snage, što predstavlja učešće od 22,4 odsto, rekao je operator sistema distributivne mreže SODO za STA.

Većina odbijenih je na području Elektro Maribor, Elektro Ljubljana i Elektro Celje. Malo je odbijanja na području Elektre Primorske i još manje na području Elektre Gorenjske.

U Sloveniji je krajem juna na distributivnu mrežu priključeno oko 39.700 solarnih elektrana ukupne snage 899,5 megavata (MW).

Od toga je 35.630 solarnih elektrana priključeno na režim samonapajanja, uglavnom su to male kućne elektrane, ukupnog kapaciteta 458 MW. Postojalo je 4.070 solarnih elektrana sa merenom proizvodnjom električne energije, odnosno uglavnom većih solarnih elektrana, ukupnog kapaciteta 441,5 MW.

U planu razvoja elektrodistributivne mreže u Sloveniji za period 2023-2032. godina, koji je objavljen na sajtu SODO, navodi se da operator distribucije zajedno sa elektrodistributivnim preduzećima kontinuirano ulaže u razvoj i jačanje mreže, a da je upravo zbog ovih ulaganja većina proizvodnih uređaja iz raličitih izvora napajanja.

Sve veći deo odbijenih prijava. Zašto?

„Međutim, prelazimo u fazu kada je deo odbijenih zahteva za izdavanje saglasnosti za priključenje uređaja za samonapajanje počeo da raste, što nije rezultat kašnjenja investicija, već obima zahteva i čime je priključenje proizvodnih uređaja počelo da prevazilazi raspoloživi opseg kapaciteta u mreži, što u pojedinim delovima mreže već znači prezasićenost proizvodnim kapacitetima“, piše u planu koji je izrađen u novembru 2022. godine.

U godinama 2019-2021.godine, bilo je odbijeno 383 priključenja proizvodnih uređaja ukupne snage 4,99 MW, a za 495 proizvodnih uređaja  je propisano ograničenje snage sa željene snage 7,90 MW na ograničenu snagu od 4,53 MW. U periodu januar-oktobar 2022. godine, udeo odbijanja i ograničenja struje porastao je za 18 odsto. „Procenjujemo da ćemo sa ovakvim povećanjem prijava i nepromenjenim načinom promovisanja proizvodnje iz OIE morati da odbijemo do 20 odsto svih priključaka“, napisano je u pomenutom planu.

Planom je procenjeno da će za povezivanje svih proizvodnih uređaja koji su odbijeni ili ograničeni na struju biti potrebno 72 miliona evra ulaganja u mrežu. Nova procena biće data u razvojnom planu za period 2025-2034. godine, koji je već u pripremi i biće objavljen krajem 2024. godine, navodi STA.

U distributivnu mrežu 2020. i 2021. godine uloženo je ukupno 271 milion evra, a 2022. godine 116,2 miliona evra. Kako je STA pojasnila, prošlogodišnja ulaganja bila su manja nego prethodnih godina zbog izostanka dela mrežarine i dužih rokova isporuke.

Planom razvoja za period 2023-2032. godine predviđeno je ukupno 3,53 milijarde evra ulaganja u mrežu, od čega je 2,66 milijardi evra za nove zgrade i 872 miliona evra za rekonstrukcije.

Predviđene investicije

Predviđeno je 1,36 milijardi evra investicija u niskonaponsku mrežu (od toga 1,02 milijarde evra u novogradnji) i 1,20 milijardi evra u srednjenaponsku mrežu (856,3 miliona evra u novogradnji). Očekuje se da će tokom decenije biti uloženo 407,7 miliona evra u priključke od 110 kilovolta (210,6 miliona evra u nove zgrade).

Od 3,53 milijarde evra, u područje Elektre Ljubljana u sledećoj deceniji treba uložiti 1,077 milijardi evra, u područje Elektre Maribor 953,5 miliona evra, u područje Elektre Celje 614,9 miliona evra, 515,9 miliona evra na području Elektre Gorenjske i 373,1 milion evra na području Elektre Primorske, prema planu objavljenog razvoja.

Distributori električne energije odbili su u prvih pet meseci ove godine 2.667 zahteva za priključenje na solarne elektrane na mrežu, što je 25 odsto od ukupnog broja. Najviše ih odbijaju Elektro Maribor i Elektro Ljubljana, čak trećina.

Izvor: N1slo

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Odštampaj

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Logo

Newsletter

Možda će Vam se svideti:

Logo

Energija Balkana

Newsletter

Nedeljni pregled vesti