Onlajn trgovina u periodu pandemije Kovid 19 porasla je iznad svih očekivanja i u prvom tromesečju 2020. godine, prema podacima Narodne banke Srbije, zabeležila rast čak od 48 odsto.
Prateći ovaj pozitivan trend, ali i izazove koji prate rast onlajn trgovine među kojima je efikasna i kvalitetna dostava poručene robe krajnjem kupcu, članice Grupacije pružalaca poštanskih usluga Udruženja za elektronske komunikacije i informaciono društvo PKS, podržale su inicijativu Komore da se predloži razdvajanje dostave pošiljki kupljenih preko interneta od redovnog snabdevanja prodavnica, rekao je Marjan Stojanović, sekretar Udruženja za elektronske komunikacije i informaciono društvo PKS.
Tržište internet dostava (dostave ka fizičkim licima) standardno beleži rast veći od 15 odsto na godišnjem nivou sa tendecijom daljeg rasta. Takođe, sve je veći broj trgovina i proizvođača koji na postojeće veb stranice dodaju opciju onlajn kupovine. Ovi podaci ukazuju da je neophodno stručno i sistemski rešiti problem dostave robe i rada kurirskih službi, istaknuto je na sednici Grupacije pružalaca poštanskih usluga održanoj 2. oktobra u PKS.
Učesnici sednice saglasni su da je prodaja preko interneta za mnoge kompanije postala važan izvor prihoda pogotovo u periodu pandemije, kada im je ovaj vid trgovine pomogao da održe poslovanje i zaposlene.
Istraživanja pokazuju i da su kompanije koje su uspele da se brzo preorijentišu na onlajn prodaju mnogo efikasnije reagovale na krizu. Rast onlajn trgovine je u skladu sa procesom digitalizacije privrede koji je jedan od prioriteta PKS i Vlade Srbije.
Sastanak u PKS održan je na inicijativu Grupacije pružalaca poštanskih usluga Udruženja za elektronske komunikacije i informaciono društvo i to je bio samo prvi u nizu sastanaka posvećen unapređenju onlajn trgovine i njenom značaju za poslovanje firmi iz svih oblasti privrede. Sastanku su prisustvovali predstavnici kompanija Wolt, Bexexpress, DExpress, Glovoapp technology, City Express, Aks Express, JP Pošta Srbije, Potrčko, Donesi.