Transformacija Elektroprivrede Srbije iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo zvanično je završena. I dalje se, međutim, mogu čuti komentari da su nejasni motivi države da baš sada sprovede ovaj korak, započet pre više od decenije.
I među zaposlenima u samoj kompaniji i u stručnoj javnosti čeka se realizacija jednog od obrazloženja, da je to urađeno kako bi se uvelo profesionalno rukovodstvo u EPS. Tim pre što mnogi analitičari tvrde da je profesionalni menadžment mogao biti uveden i dok je EPS bio javno preduzeće.
Puno je, takođe, pitanja, odnosno, nedoumica oko motiva kreatora ove transformacije. Ključna je i dlema zašto će to biti nejavno, jednočalno, zatvoreno akcionarsko društvo.
Strah među zaposlenima, ali i građanima Srbije, koji su bili svedoci loših privatizacija početkom ovog veka, izaziva mogućnost privatizacije. Mada je iz državnog vrha i resornog ministarstva više puta rečeno da EPS neće biti privatizovan postoji, ipak, mogućnost da se u ovo nejavno akcionarsko društvo uvodi partner kroz dokapitalizaciju – a to bi bio nejavni postupak.
Tu je, takođe, i pitanje akcija koje su svojevremeno obećane zaposlenima u EPS-u, kao i građanima Srbije, koji su do sada dobili besplatne akcije nekih kompanija i već ubiraju dividende.
Kao najveće preduzeće u Srbiji i kompanija koja obezbeđuje energetsku nezavisnost zemlje EPS će i ubuduće, svakako kreirati ekonomski milje države.
Da li će to i koliko biti bolje nego dok je EPS bio javno preduzeće i šta će dobiti transformacijom iz javnog u nejavno akcionarsko društvo u današnjoj “Energiji Sputnjika” Jelica Putniković razgovara sa Branislavom Jorgićem, berzanskim analitičarom.
Video možete pogledati ovde.