Ukrajina je završila i pustila u rad više kopnenih vetroturbina nego Engleska i sve to dok traje rat na njenoj terirotiji. Samo dve vetroturbine na kopnu su instalirane u Engleskoj od februara prošle godine, proizvodeći 1 megavat (MW) električne energije u selu Kile u Stafordširu, piše The Guardian.
Ukrajinska vetroelektrana Tiligulska, u međuvremenu, prva izgrađena od početka vojne operacije u Ukraijini, počela je da proizvodi dovoljno čiste struje za napajanje oko 200.000 domova samo 60 milja od linije fronta u južnom regionu Mikolajva, sa 19 turbina koje obezbeđuju instalirani kapacitet od 114MW.
Ed Miliband, sekretar za klimatske promene, rekao je: „Ovo izvanredno otkriće je užasna optužnica protiv Rišija Sunaka i njegovog zapanjujućeg neuspeha da okonča zabranu izgradnje vetroelektrana na kopnu”.
Navodeći Ukrajinu Miliband je rekao da čak i vlade koje se bore za svoj opstanak mogu da nastave i izgrade čistu energetsku infrastrukturu potrebnu da se izbore sa krizom troškova života, krizom energetske bezbednosti i klimatskom krizom sa više hitnosti nego što torijevci mogu da prihvate.
Engleska vlada je prošle godine obećala da će ukinuti efektivnu zabranu izgradnje vetroelektrana na kopnu u Engleskoj, koja je uvedena 2015. pooštravanjem ograničenja planiranja u okviru nacionalne politike planiranja. Međutim, vlada tek treba da napravi bilo kakve promene i aktivisti veruju da pobuna poslanika Torijevaca preti da izvrši pritisak na ministre koji planiraju da unesu samo skromne izmene u okvir, što bi nastavilo da sprečava izgradnju novih vetroelektrana na engleskom kopnu.
Englesku skupo košta zabrana izgradnje vetroelektrana na kopnu
Procenjuje se da je zabrana vetroelektrana na kopnu, koji je jedan od najjeftinijih izvora električne energije, koštala britanske obveznike 800 miliona funti tokom protekle zime, kada su milioni ljudi doživeli neki vid siromaštva zbog rasta cena na globalnom tržištu energije, navodi se u saopštenju analitičara Obaveštajne jedinice za energetiku i klimatske promene (ECIU).
Britanska domaćinstva suočavaju se sa visokim računima za električnu i toplotnu energiju za koje se očekuje da će ostati iznad nivoa pre pandemije do kraja ove decenije. Iako su se globalne cene energenata opale u proteklom periodu, ipak se očekuje da će cene verovatno ostati daleko više nego inače, dok evropske zemlje traže alternativne izvore energije kako bi zamenile ruski gas.
Miliband je rekao da je konzervativna „apsurdna zabrana vetroelektrana na kopnu” koštala svaku porodicu u Britaniji 180 funti i ostavila energetski sistem „zavisnim od diktatora fosilnih goriva poput Putina”.
Sem Ričards, osnivač i direktor kampanje Britain Remade, koja se zalaže za zeleni ekonomski rast, rekao je: „Jednostavno je zapanjujuće da je Ukrajina, iako se bori za svoj opstanak, izgradila veći kapacitet vetroelektrana na kopnu od Engleske. Vlada bi trebalo da počne tako što će ukinuti zabranu vezanu za izgradnju novih vetroelektrana na kopnu u Engleskoj – potezom pera koji će otključati najjeftiniji raspoloživi izvor energije.”
Portparol vlade braneći trenutnu situaciju u Engleskoj je rekao: „Od 2010. povećali smo količinu obnovljivih energetskih kapaciteta povezanih na mrežu za 500% – drugi najveći iznos u Evropi – instalirajući 3.790 MW dodatnih kapaciteta na sve obnovljive izvore energije samo u 2022. godini. Nastavljamo da podržavamo više obnovljivih projekata koji će se pojaviti na mreži, uključujući vetar na kopnu ako postoji podrška lokalne zajednice, jer čista, pristupačnija energija smanjuje troškove za potrošače i povećava našu dugoročnu energetsku sigurnost.”