Sa dolaskom zimske sezone najpopularniji topli napitak ponovo je redovan gost svakog doma. Čaj potiče iz drevne Kine, a u Evropu je prvi put stigao preko Amsterdama, davne 1610. godine. U jeku prehlada čaj je nezaobilazan napitak za smirenje nadraženog grla i upalnih procesa u organizmu. Pripremljeni na pravilan način čajevi su idealni topli napici za jačanje i otpornost našeg organizma na prehlade i viruse. Treba ga piti tokom cele godine, a ne samo zimi.
Čaj je već hiljadama godina na istoku smatran ključem dobrog zdravlja, sreće i mudrosti, zbog čega je privukao veliku pažnju istraživača sa zapada, koji otkrivaju brojne zdravstvene prednosti kod mnogobrojnih vrsta čajeva.
Iako kod nas kultura ispijanja čaja nema neku veliku tradiciju, mnogi od nas vole sa dolaskom jeseni i zime da popiju šolju ovog toplog napitka, kao preventivu od prehlade i gripa. Između ostalog, čajevi igraju važnu ulogu u jačanju imuniteta, tokom cele godine.
Imunitet nije uvek dovoljno jak da se bori protiv štetnih uticaja sredine. Što više čajeva pijete, njihovi sastojci poboljšavaju funkcije sistema organa i pomažu organizmu da se zaštiti od uticaja bolesti. Dakle, svakodnevno konzumiranje čajeva će uticati na to kako će se vaš organizam izboriti protiv bakterija i infekcija. Pijte ga tokom cele godine, a ne samo zimi. Ukusniji je od bilo kog leka i, što je najvažnije, potpunoje je prirodan.
Čaj od kamilice
Kamilica je kod nas jedna od najpoznatilih lekovitih biljaka. Uzgaja se na mnogim poljima, ali raste i kao samonikla biljka na neobrađenim livadama, zbog čega je svima dostupna za upotrebu. Čaj pomaže kod stomačnih problema, nervoze i nesanice, raznih upala i alergija.
Kašičicu suve kamilice prelijete ključalom vodom i ostavite desetak minuta, pa procediti i konzumirati.
Čaj od žalfije
U narodu je poznat i kao kadulja. Ova čudesna biljka leči i mnoge bolesti. Pomaže kod groznice, bolova u zglobovima, upale usne duplje i desni, bronhitisa i gripa.
Jednu kafenu kašičicu čaja sipati u kjučalu vodu, poklopiti i nakon tri minuta procediti, ostaviti da se malo prohladi pa nakon toga piti.
Čaj od belog sleza
Ova biljka je dosta delotvorna jer su svi delovi lekoviti. Međutim najviše se koristi koren, u kome su skoncetrisani najlekovitiji sastojci. Odličan je za disajne organe, protiv raznih upala, zatim kod bolesti debelog creva, bolesti bubrega, gastritisa…
Jednu kašiku korena belog sleza treba preliti sa 250 ml prokuvane vode i ostaviti da odstoji poklopljeno oko jedan sat, a zatim u manjim količinama piti.
Zeleni čaj
Zeleni čaj slično kao beli ubrzava topljenje masti, ubrzava metabolizam i pospešuje rad jetre. On reguliše nivo šećera u krvi čime podstiče osećaj sitosti, a snižava i holesterol. Osim toga, njegove aktivne supstance polifenoli održavaju zdravlje moždanih ćelija. Preporučuje se da se pije svakodnevno, jer je dobra prevencija od demencije i Alchajmerove bolesti.
Čaj od nane
Nana osvežava i poboljšava rad creva, jačajući crevnu floru i njenu sposobnost da se izbori sa štetnim bakterijama. To se dešava zahvaljujući eteričnim uljima koje nana, odnosno menta, ima u sebi. Slično kao čaj od koprive i breze, menta deluje kao diuretik i koristi se kao pomoć kod zatvora. Čaj od mente povećava mobilnost probavnog trakta i olakšava probavljanje hrane, a ublažava grčeve i nadutost.
Čaj od hibiskusa
Ovaj čaj je borac protiv visokog pritiska. Studije su potvrdile da redovno pijenje dve do tri šoljice čaja na dan snižava pritisak i jednako je delotvoran kao lekovi za visoki pritisak. Osim toga, čaj od hibiskusa štiti telo od slobodnih radikala, hroničnih oboljenja, dijabetesa i srčanih problema.
Čaj od koprive
Ovaj čaj pomaže u čišćenju krvi od toksina i pospešuje rad jetre. Koristi se u lečenju kožnih bolesti, ali i u ublažavanju polenskih alergija. On deluje poput antihistaminika i ublažava simptome kao što su kašalj, sekret iz nosa i svrab očiju.