Sistem trgovine emisijama EU (ETS) je glavno sredstvo bloka 27 zemalja za smanjenje emisija gasova staklene baste, koji uzrokuju klimatske promene. Prisiljava elektrane, fabrike i aviokompanije koje saobraćaju na evropskim letovima da kupuju dozvolu za svaku tonu CO2 koji emituju, efikasno satvljajući cenu na zagađenje.
EU takse za ugljenik dostigle su u ponedeljak (4. januara) 34,25 evra po toni CO2, najviše od puštanja na tržište 2005. Cene su se u utorak malo spustile, ali ostaju na oko 33 evra po toni. Povećanju cena su pomogli hladno vreme, koje podstiče potražnju za električnom energijom i grejanjem, i odlaganje početka ovogodišnjih aukcija za takse za ugljenik.
Analitičari kažu da je ugljenik na dugoročnoj uzlaznoj putanji, pošto EU pooštrava svoju politiku klimatskih promena. Cena takse za ugljenik u EU skočila je za oko 12% od sastanka u decembru na kojem su se lideri EU dogovorili o ambicioznijem cilju smanjenja emisija ove decenije.
Da bi se smanjile neto emisije gasova koji izazivaju efekat staklene bašte za najmanje 55% do 2030. posmatrano u odnosu na nivo iz 1990. godine – novi cilj EU, koji zamenjuje prethodni cilj smanjenja emisija za 40% – Brisel će u junu objaviti paket mera za ograničavanje emisija u svim sektorima.
To će uključivati obnavljanje ETS-a kako bi se pooštrilo ograničenje broja dozvola na tržištu – smanjenje ponude za koje analitičari očekuju da će dodatno uticati na povećanje cene u narednim godinama.
Analitičari kompanije Refinitiv očekuju da će taksa EU za ugljenik koštati 89 evra po toni CO2 do 2030. godine, u skladu sa ciljem smanjenja emisija za „najmanje 55%“. To je daleko iznad 23 evra po toni CO2 koliko je iznosilo očekivanje do 2030. godine, pod uslovima prethodnog cilja smanjenja emisija za 40%.
„To je ogroman skok. Ambicija je zaista bitna za ETS “, rekao je analitičar kompanije Refinitiv Ingvild Sorhus.
Pooštreni cilj emisija do 2030. godine je „promena igre“ u cenama ugljenika u EU, rekao je Tom Lord, šef trgovine u ekološkom savetovanju i trgovinskoj firmi Redshaw Advisors.
„Doći će trenutak kada će ovo tržište morati da pređe u viši opseg cena, jer se toliko steže da jednostavno nema ponude koja bi zadovoljila potražnju“, dodao je on.
Izvor: EURACTIV