Predvođeni Kinom, kapaciteti obnovljivih izvora energije (OIE) rasli su najbržim tempom u poslednje dve decenije prošle godine, a nastaviće da rastu i u naredne dve godine, pokazao je u utorak izveštaj Međunarodne energetske agencije (IEA).
Iako je došlo do prekida u lancu snabdevanja i kašnjenja usled uticaja pandemije COVID-19. kapacitet obnovljivih izvora energije (OIE) je tokom 2020. porastao za 45% u odnosu na prethodnu godinu – na 280 gigavata (GW), što je najveći međugodišnji porast od 1999. godine.
Kina je prošle godine predstavljala 50% rasta kapaciteta obnovljivih izvora energije, ove godine će to biti 45%, a 2022. godine bi trebalo da bude 58%, navodi se u izveštaju.
Ove godine se na globalnom nivou predviđa dodavanje oko 270 GW novog kapaciteta obnovljive energije a skoro 280 GW 2022. godine, saopšteno je iz IEA za tržište obnovljivih izvora energije.
Prognoze su povećane za više od 25% u odnosu na prethodne prognoze Međunarodne energetske agencije, iz novembra prošle godine, pošto su vlade licitirale rekordne količine obnovljivih izvora energije, a kompanije potpisale rekordan broj ugovora o kupovini električne energije.
Vlade su prošle godine na aukciji imale 75 GW od priobalnih i kopnenih vetroparkova, solarnih fotonaponskih i bioenergetskih kapaciteta, što je 20% više u odnosu na 2019. godinu.
Fotografija snimljena dronom 26. aprila 2021., solarni paneli u blizini Roistona u Britaniji / Foto: REUTERS / Matthev Childs
„Vetar i sunčeva energija daju nam više razloga da budemo optimistični u pogledu naših klimatskih ciljeva, dok obaraju rekord za rekordom svake godine – u cilju povećanja količine obnovljive energije“, rekao je izvršni direktor IEA Fatih Birol navodeći da je „prošle godine povećanje obnovljivih kapaciteta činilo 90% celokupnog širenja globalnog energetskog sektora“.
Međutim, vlade treba da utvrde politike kojima će podstaći više ulaganja u solarnu energiju i vetroparkove i dodatnu mrežnu infrastrukturu, koja će im biti potrebna, kao i druge obnovljive tehnologije, kao što su bioenergija i geotermalna energija, dodao je Birol.
Izvor: Reuters